Strečink – alfa a omega každého tanečníka

Měl by předcházet každé fyzické aktivitě, není moc oblíbený a bohužel často bývá i úplně opomíjen. Řeč je o strečinku. Každý sportovec i tanečník ví, že důkladné protažení zajistí lepší výkon a může zabránit zranění. Méně z nich však ví, proč vlastně je strečink tak důležitý nebo kdy a jak se správně protáhnout

Strečink – alfa a omega každého tanečníka

Strečink je činnost, která tělo přirozeně připraví na zvýšenou fyzickou aktivitu, nebo ho naopak uvede zpět do běžného režimu. Nemusí však být jen součástí přípravné a konečné fáze – sportovci mají tréninky specializované právě na protahování. „Pro některé tanečníky či sportovce bývá strečink pro zvyšování pružnosti a rozsahu povinností, aby vůbec mohli svůj sport provozovat na vrcholové úrovni,“ komentuje Daniela Čaloudová, tanečnice i lektorka pole dance ve studiu Pole Heaven a absolventka kurzu Biomechanika kloubů a pohybového aparátu.

 

Proč je správné protahování tak důležité?

Udržuje pružné svaly a šlachy, zlepšuje kloubní pohyblivosti, zajišťuje správné držení těla a dýchání, snižuje tělesné napětí nebo zabraňuje svalové nerovnováze (spolupracující svaly, kdy jeden je pak ochablý, druhý zas přetížený). Toto je pouze zlomek výhod, které pravidelný strečink přináší. Je součástí každého sportovního výkonu nebo se vykonává čistě za účelem zlepšení flexibility a postoje těla. Daniela dodává, že „stretching by zároveň měl vyvažovat silové sporty a posilování, kde namáhané svaly mají tendenci se zkracovat.“

 

Je několik druhů strečinku a každý má svou vlastní, důležitou, funkci.

Dynamický strečink následuje hned po rozcvičce a zahřátí. Tím se svaly prokrví, protáhnou a uvolní, zlepší se vstřebávání kyslíku i termoregulace. Zahřátí organismu by se nemělo podceňovat a mělo by trvat alespoň 10 minut. Po lehkém běhu, pár angličácích nebo dřepech s výskokem je tělo zahřáté a připravené se protáhnout. Jak už název napovídá, cviky se provádějí v pohybu. Ideálními cviky pro tuto fázi jsou zákopy a předkopy, výběhy a výpady do předu, vzad a do stran či jelení skoky. Dále pak rotační pohyby jako kroužení hlavou, trupem, boky, pánví a v kloubech končetin. Protažení by mělo trvat kolem 15 minut, cviky se opakují a neprovádí přes bolest.

Statický strečink je naopak prováděn po hlavní fyzické zátěži. Ze svalů nejdříve musí být odstraněno svalové napětí a potom se může zvyšovat rozsah a flexibilita.  Jde o klasickou formu protahování, do krajních poloh, výdrži a posouvání hranic. Při ucítění tahu se poloha prodýchá (setrvá se v ní necelou minutu) a s výdechem se tah mírně zvyšuje. Opět se nechodí přes bolest, tlačení na rozsah by mohlo zapříčinit zranění. Vhodnými cviky jsou vyhrbení a prohnutí v poloze „kočičky“, sed roznožný a úklony a přítahy k nohám, leh na zádech a přitahování kolene/natažené nohy, „střecha“ nebo rotace zad. Na statický strečink by se mělo vyhradit 10-15 minut. 

Dalšími druhy jsou např. AIS (Active Isolated Streching), kdy je izolovaný sval několikrát po sobě protažen ne na víc než 2 vteřiny. Odborníci se shodují, že do posud nejefektivnější formou strečinku a rozvoje pohyblivosti je Propriceoptivní neuromuskulární facilitace (PNF), která využívá kontrakci svalu a následnou relaxaci a protažení v opakováních. Při speciálních lekcích strečinku se u paní Dany soustředí na správné provedení cviku a výdrž, využívají se i pomůcky jako jsou jóga bloky nebo pružné pásky.

Správné protahování tělu neublíží. Je třeba věnovat pozornost přípravě svalů na trénink, jinak by mohlo dojít k potrhání svalu. „Nemělo by se protahovat do maximálního rozsahu po náročném silovém tréninku, kdy jsou svaly tréninkem narušené a může dojít k jejich poranění. Také těhotné ženy by měly být maximálně obezřetné,“ varuje Daniela.

 

Stačí 20 minut denně!

Každý by měl naslouchat svému tělu a platí, že to, co vyhovuje jednomu, nemusí druhému. Základními zásadami jsou pak správné dýchání, postupovat od hlavy až k patě (či naopak), plná pozornost pohybu a nechodit přes limity.

 

Autorka článku: Anna Ondrejková

Podělte se o zajímavosti s přáteli

Sdílejte na Facebooku

Máte námět na podobný zajímavosti?

Napište redaktorce

na katerina@tanci.cz

Čerstvě na blogu

5 tanců, které jste se naučili už v mateřské školce

5 tanců, které jste se naučili už v mateřské školce

Taneční styly Zajímavosti

Dost bylo výmluv, že neumíte tancovat! Tyhle tance umíte všichni, naučili jste se je už jako malí ve školce!

Jana Drdácká: Flamenco pro zdraví a sebejistotu (klidně i v sedmdesáti)

Jana Drdácká: Flamenco pro zdraví a sebejistotu (klidně i v sedmdesáti)

Taneční styly

Před dvaceti lety u nás o flamenku vědělo jen málo lidí. Kdo se ho chtěl naučit, musel vycestovat za hranice, nejlépe do španělské Andalusie,...

Black list 5 potravin, kterým se před tréninkem raději vyhnout

Black list 5 potravin, kterým se před tréninkem raději vyhnout

Zajímavosti

Tohle raději NE! Výživa je základ. Při sportu nevyjímaje! Jakému jídlu se před fyzickou aktivitou vyvarovat?

Nechte se unést divokou salsou!

Nechte se unést divokou salsou!

Taneční styly

Temperamentní, exotická a vášnivá. Taková je salsa! Láká vás, ale ještě jste nenašli odvahu ji vyzkoušet?