Jana Drdácká: Flamenco pro zdraví a sebejistotu (klidně i v sedmdesáti)

Před dvaceti lety u nás o flamenku vědělo jen málo lidí. Kdo se ho chtěl naučit, musel vycestovat za hranice, nejlépe do španělské Andalusie, jeho kolébky. To vše změnila Jana Drdácká, která již 20 let vede flamencové kurzy a je velkou propagátorkou flamenca. Její vystoupení jste mohli vidět například v televizním pořadu StarDance 23. 11. 2019, kdy Jana tančila flamenco jako zahajující tanec večera. O historii i současnosti flamenka a zejména o Janiných tanečních lekcích si přečtěte v následujícím článku.

Jana Drdácká: Flamenco pro zdraví a sebejistotu (klidně i v sedmdesáti)

Flamenco je tanec pocházející ze španělské Andalusie, kde se poprvé objevil v 15. století. Vznikl smíšením vícero kultur – kočovné cikánské, židovské a arabské. Flamenco se postupem času proměňovalo a dnes má mnoho různých forem a podob, jedná se o stále živý tanec, který (ač prováděn i na profesionální úrovni) nejvíce „žije“ právě v menších komunitách. Flamenco odráží život v Andalusii, nalezneme v něm spojitosti s tamními zvyklostmi, svátky, tradicemi. Taneční prvky se předávají v rámci rodin či komunit, zejména těch cikánských. Tanec jako takový se vyznačuje zejména dramatickým podáním, energií a složitým rytmem s podupy, se kterými kontrastují plynulé a ladné pohyby paží. Neodmyslitelnou součástí je zpěv, tanec a kytarový doprovod, kdy kytarista zároveň i tleská.

 

Jana Drdácká již 20 let tančí a vyučuje flamenco. S flamencem se seznámila díky filmům Carlose Saura, naučila se jej při studiích v Americe a poté ho studovala ve Španělsku. Když v Česku s kurzy začínala, byla jedna z mála, kdo tento tanec vyučoval. Od roku 2001 postupně založila taneční studio Zambra, a flamencovou skupinu Arsa y Toma a po deseti letech nové taneční studio Element a skupinu Flamenco Element. Jako choreografka či dramaturgyně je podepsána pod divadelními představeními Color Flamenco, Tierra de Flamenco a Arena y Sal, Ana&Sara/Vypravěčka dále Carmen a Flamenco či u předehry k baletu Carmen nazvané Flamenco Element.

 

Každé jaro jezdíte spolu se svými studenty do Španělska, co je cílem těchto výprav?

Chci studentům ukázat oblast a kulturu, ze které flamenco pochází, díky tomu tak mohou podstatu tance lépe pochopit. Flamenco je dnes pro Andalusii otázkou image, existuje i flamencový turismus, díky čemuž do regionu proudí velké množství návštěvníků a peněz. Pokud ovšem chcete vidět opravdové živé flamenco, musíte mít místa kam jít vytipovaná, pro mé studenty je tak snazší jet s někým, kdo see trochu vyzná a ví, kam jít. V tom množství akcí, festivalů a tablaos (flamenkové kluby) se jinak snadno ztratíte. Se studenty jezdíme do Andalusie (Sevilly, Granady a Córdoby), přestože se flamenco vyučuje i v Madridu či Barceloně, protože si myslím, že je dobré si za ním dojet do místa jeho vzniku.

 

Co může zájemce o tanec nadchnout pro flamenco? Čím je zajímavé?

Není to jednoduchá líbivá věc, jedná se o komplexní záležitost s tradicí, o tanec související s kulturou - hudební, emoční i kulturou těla. Uspokojení z tohoto tance je mnohovrstevnaté a zážitek je hlubší, než při jiném tanci nebo cvičení – flamenco je o prožitku, objevování sebe sama, získávání sebejistoty, což je krásné a obohacující. Studentky si uvědomují svou ženskou krásu a potenciál, to je důležité zvlášť ve společnosti, která nám diktuje, jak máme vypadat a že nemáme stárnout. Na fyzické úrovni potom pomáhá například otevírat hrudník, zlepšuje se jejich držení těla a uvolňuje se oblast pánve, ženy při tanci doslova rozkvetou. Navíc není nikdy pozdě s flamenkem začít,  je vhodné i pro starší dámy klidně až do 80 let.​

Ukázka flamenca z představení Krvavá svatba, tančí Jana Drdácká a Eduard Zubák (Festival Evolution - březen 2019)

 

Na Tanči.cz máte vypsány flamencové kurzy v Praze, u každého kurzu ale navíc najdeme názvy jako Alegrías, Caña y Bambera, Bata de cola a další. Co tato slova znamenají?

Je to vždy název konkrétního flamencového tance. Flamenco totiž není jen jedním tancem, jako např. argentinské tango nebo rumba, ale je to desítka různých stylů a tanců, kterým se říká palos. Některé jsou rychlé, veselé, jiné pomalé, tklivé, hluboké. Ne každý typ flamenca sedí každému, na druhou stranu se díky tomu dají neustále objevovat nové možnosti tohoto tance.

 

Co může člověk neznalý flamenca očekávat od Vašich kurzů? Přeci jen jste v jednom rozhovoru říkala, že je to jeden z nejtěžších tanců.

Na začátek je dobré říct, že Flamenco je především sólový tanec, vyniká v něm osobitost každého interpreta, takže ať už přijde žena nebo muž, tančí každý sám. Na kurzu je většinou cirka 14 lidí. Tančí se na speciální podlaze, která je pružná ale zároveň pevná, aby byly podupy tlumené a tím šetrné k našemu tělu. Obsahem kurzů pro ženy i muže je rytmická průprava, technická cvičení paží a nohou i výuka prvků různých flamenkových stylů (palos). V pokročilejších kurzech se soustředíme na krátké choreografie jednotlivých tanců. Flamenco je složité díky svému nepravidelnému rytmu – typicky je to 12 dob, kde se střídají 3 a 2 doby. Pro začátečníky používáme pouze pravidelný rytmus 4 dob, který je nám a našemu folkloru bližší, takže  není, čeho se bát, s komplikovanější rytmikou se seznamujeme postupně.

 

Jak se na první hodinu obléct?

Poprvé se na kurz oblečte hlavně pohodlně, ženy nosí nejčastěji legíny, sukni přidáváme až později a je u ní důležité, aby se dala chytit do ruky. Na flamenco jsou určeny speciální boty – celokožené, ručně šité, s uzavřenou, ale ohebnou špičkou, páskem přes nárt a nižším podpatkem, vhodné jsou tedy boty podobného typu.

 

Autorka článku: Kateřina Tobišková

Podělte se o taneční styl s přáteli

Sdílejte na Facebooku

Máte námět na podobný taneční styl?

Napište redaktorce

na katerina@tanci.cz

Čerstvě na blogu

V roce 2021 budeme… Tančit!

V roce 2021 budeme… Tančit!

Rozhovory Aktuality

Nový rok 2021 začal vlnou uzavírek tanečních studií a klubů. O představeních, tančírnách a klasických kurzech tance si zatím můžeme nechat jen...

10 tipů na dárky pro taneční nadšence

10 tipů na dárky pro taneční nadšence

Zajímavosti

Máte v rodině nebo mezi kamarády vášnivé tanečníky a chcete jim nadělit něco, co opravdu využijí? Připravili jsme 10 tipů na (nejen) vánoční...

3 důvody, proč začít s tancem ještě dnes

3 důvody, proč začít s tancem ještě dnes

Zajímavosti

Tanec je umění, sport i společenská aktivita. Nikdy není pozdě na to s ním začít. Důvody, které k tomu vedou jsou různé: od zlepšení fyzické...

Jóga v denním životě – tradiční indické učení se školami po celém světě

Jóga v denním životě – tradiční indické učení se školami po celém světě

Taneční styly Zajímavosti

Šli jste na lekci jógy s očekáváním uvolnění, koncentrace na sebe a svůj dech a relaxace či dokonce meditace? Já ano, ale z většiny lekcí jsem...