Pánev v józe a běžném životě
Praha 8 Jednodenní seminář Yoga Karlín Jóga Všechny úrovně

Kurz bohužel není aktivní

Podívejte se na podobné lekce

Yoga Karlín

Yoga Karlín - taneční škola

Barbara Haráčová

Barbara Haráčová

Jógu jsem začala cvičit asi před osmi lety s cílem dosáhnout větší fyzické flexibility. Postupně se však přede mnou... Číst více o lektorovi

Co si vzít s sebou

Ve studiu je veškeré potřebné vybavení. Stačí si vzít něco pohodlného na sebe, v čem můžete cvičit (tepláky, legíny, triko). Cvičí se naboso.

O kurzu

Pojďme se spolu s Barbarou podívat na jednu z velice důležitých částí lidského těla, a tou je pánev. Fyziologicky správné postavení pánve je zásadní pro zdravé plynutí dechu, zapojení svalů pánevního dna, bezbolestná záda, kyčle i kolena. Samozřejmě zde výčet nekončí. Jelikož je pánev „domovem“ důležitých vnitřních orgánů, jejím postavením ovlivňujeme také vnitřní chod našeho organismu. Aby došlo k uvolnění hlubokých svalových struktur v oblasti pánve, je důležité pohyby výrazně zmenšit a zpomalit, zapojit dech a vše pozorovat klidným vnitřním zrakem. Nedílnou součástí je trpělivost, jelikož mnoho z nás své tělo nevnímá tak, jak by bylo potřeba. Což ovšem není nic, co by se nedalo změnit! Co se naučíme na podložce, si přenášíme do každodenního života. Mnoho je tak pouze v našich rukou.

CO VÁS ČEKÁ

V první části workshopu se seznámíme s kostěnými a svalovými strukturami pánve a povíme si, jak je pánev ovlivněna zbytkem těla a jak naopak zbytek těla ovlivňuje pánev. Budeme se věnovat právě těm nejmenším pohybům, které by měly probíhat v hloubce pánve a které jsou důležité pro zdravý pohyb pánve při chůzi. Poté, až si pánev rozhýbeme a budeme ji vnímat, se tyto principy budeme snažit přenést do jógových ásan, ovšem stále formou zkoušení a pozorování. Abychom si vyzkoušeli zapojení nových poznatků přímo v praxi, poslední část workshopu zahrnuje lekci jógy, během které budeme zaměřovat pozornost na chování naší pánve v pozicích. Závěr workshopu je samozřejmě přizpůsoben zkušenostem účastníků, může přijít v podstatě kdokoliv!

PRO KOHO JE WORKSHOP

Na workshop může přijít kdokoliv. Účastník nemusí mít zkušenosti s jógou, lektorka závěrečné cvičení přizpůsobí skladbě účastníků tak, aby si každý měl příležitost vše vyzkoušet v praxi a workshop pro něj byl opravdu přínosem.

KONTRAINDIKACE

První dvě části workshopu jsou vhodné pro kohokoliv. Třetí část je o praxi/ cvičení jako takovém, proto se na nás v případě jakékoliv nestandardní zdravotní situace prosím obraťte s dotazem.

Kurz učí Barbara Haráčová Barbara Haráčová

Jógu jsem začala cvičit asi před osmi lety s cílem dosáhnout větší fyzické flexibility. Postupně se však přede mnou otevírala nádherná cesta a já jsem začala stále víc vnímat, že by byla ohromná škoda omezit se pouze na fyzické cvičení.

Jóga pro mne představuje způsob, jakým žijeme a smýšlíme, jak se svou činností zapojujeme do okolního dění, jak se chováme nejen k okolí, ale také k sobě samotným. Z rychlejších stylů jógy jsem postupem času přešla k pomalé hatha józe, jin józe a hlubokým řízeným relaxacím. Pomalé tempo nám dává možnost tělo vnímat, uvědomovat si vnitřní pocity, umožňuje dechu plně tělem proudit, a během výdrže postupně s tělem v pozici pracovat, což mne na józe velmi baví. Mé poslední dokončené studium jógy představovalo hatha jógu obohacenou o prvky terapeutického konceptu Spirální dynamika, které dnes již neodmyslitelně do mých lekcí patří.