Základy meditace
Praha 1 Pravidelná lekce Yoga Karlín Jóga Všechny úrovně

Kurz bohužel není aktivní

Podívejte se na podobné lekce

Yoga Karlín

Yoga Karlín - taneční škola

Richard Vrdlovec

Richard Vrdlovec

S jógou jsem začal podle knížek už jako desetiletý a vrátil jsem se k ní s intenzitou kolem roku 2004, když jsem pracoval... Číst více o lektorovi

Co si vzít s sebou

K meditaci nic nepotřebujete. K dispozici jsou podložky, polštáře k sezení či židle (opravdu není třeba sedět na zemi). Můžete si ráno obléknout takové oblečení, aby vás při sezení na zemi neškrtilo, nebo se na místě převléknout; já osobně to neřeším.

O kurzu

Chtěli byste začít s meditací, která přináší tolik potřebné uvolnění, celkové zlepšení nálady a též zajímavé poznání? Není to nic těžkého, ale taky to nejde samo: je třeba se to postupně naučit.

PRŮBĚH KURZU

Začneme jednoduchými praktickými instrukcemi, abyste co nejdříve mohli samostatně meditovat doma; postupně je budeme upřesňovat a přidávat rady a teorii, která vám meditaci dále usnadní. Vše budu vysvětlovat srozumitelně, racionálně, vaše otázky jsou vítány. Nebudeme se pouštět do náboženství; půjde mi o vaše praktické výsledky a prospěch meditace v každodenním životě.

Technicky vzato učím v theravádové tradici meditaci satipathana-vipassana, neboli meditaci všímavosti-vhledu, v omezené podobě známou také pod rozšířeným názvem mindfulness. To je nejrozšířenější a dle mých zkušeností také laikům nejpřístupnější meditace. Lekce bývá rozdělena na čtyři části, informace se střídají s meditací a diskuzí, abyste se nenudili:

  • Úvodní instrukce a vedená meditace
  • Teorie a praktické tipy pro překonání překážek
  • Samostatná meditace
  • Otázky a odpovědi, zopakování hlavních poznatků

Každý týden se posuneme o krůček dál ve schopnosti meditovat, za osm týdnů zvládnete základy a většina účastníků již pocítí některý z efektů, prospěchů meditace. Budete-li pokračovat dále, přínosy se ještě zvětší. Během kurzu budete dostávat informační emaily s dodatečnými informacemi a na závěr podněty pro další rozvoj.

Je důležité přijít na první hodinu, kde bude vysvětlena základní technika a pak lekce navazují volněji, takže je možné v případě potřeby i vynechat. Počítejte také s domácím cvičením, cca 15 minutami pro meditaci každý den.

CENA

Je dobrou tradicí, rozdávat toto učení jako dar a odměnu za něj obdržet také jako dar, tak aby cena nebyla pro zájemce omezením. Protože rozhodování o částce může být složité, doporučuji darovat 300 Kč, tedy cenu odpovídající dvouhodinové lekci jógy. Pokud víte, že budete chodit, pak můžete darovat 2.000 Kč jednorázově na začátku kurzu. Máte-li podprůměrný plat, jste student, důchodce či jinak finančně omezeni a běžná cena by vás odradila od účasti, darujte podle svých možností nebo vůbec. Dar se odevzdává po skončení každé lekce a bude použit na odměnu lektora, náklady na organizaci, prostory a neziskové projekty pro rozvoj výuky meditace.

Kurz učí Richard Vrdlovec Richard Vrdlovec

S jógou jsem začal podle knížek už jako desetiletý a vrátil jsem se k ní s intenzitou kolem roku 2004, když jsem pracoval v prestižních poradenských firmách a cítil, že se na mě valí stres. Od té doby jsem postupně prošel praxí aštanga vinjása jógy, teorií rádža jógy, čerpal jsem informace od učitelů tantry, inspiroval se učením jógy v denním životě a po zkušenostech s technikami pránájámy a sanjamy v hinduistické tradici jsem kolem roku 2011 začal a po poznání jejich neuvěřitelného účinku i zakotvil u meditací dle Buddhovy nauky.

Když jsem se jako dospělý vracel k „zapomenuté“ józe, tak jsem zjistil, jak jsem díky ní postupně čím dál tím víc spokojený. Po mnoha letech, kdy už jóga a její principy pro mne byly samozřejmostí jsem objevil nesmírnou sílu meditace: vnímání v józe zaměřené především na tělo a v té souvislosti poněkud sebestředné (strava, zdraví, pocit vnitřního klidu a spokojenosti) se uvolnilo a otevřelo. Mysl se stala klidnou, takže lépe zvládá nepříjemné věci; občasný pocit spokojenosti se změnil v obecný stav.

Jógu učím od roku 2010; studoval jsem ji na běžném i učitelském kurzu v Mysore, v Indii, a v Čechách na workshopech u slavných jogínů z Indie (Vinay Kumar, Kamal Singh, …) i ze západu (Dalibor Štědronský, Boris Georgijev, Andrew Appler, …). Zásadní poznatky a zkušenosti ale přinesla samotná praxe jógy a ponaučení z ní; během více než desetileté zkušenosti se moje technika postupně lepšila, tak jak jsem objevoval nové, méně samozřejmé, ale podstatné aspekty cvičení. Jóga ovlivnila moji životosprávu, můj zdravotní stav a celkový stav mojí mysli.

Po zkušenostech s různými technikami meditace (v hinduistických stylech) jsem kolem roku 2011 začal s meditacemi na dech (buddhistickou jógou). Absolvoval jsem od té doby desítky ústraní, přečetl ke stovce knih, odmeditoval tisíce hodin v běžném životě. Na vysoké jsem studoval film, finance a také filosofii. Mohl jsem se tak později kriticky vstřebávat teorii theravádového, mahajánového a zen buddhismu. S meditací souvisí také můj zájem o nejnovější vědu: kvantovou fyziku, neurologii, psychologii, psychiatrii a psychadelika.

Ovládám a učím techniku meditace samatha, satipathaná a brahmavihára. Od poloviny roku 2014 jsem učil desítky kurzů, pořádal mnohé víkendové i vícedenní ústraní. Snažím se propagovat a vysvětlovat prospěšnost buddhistické meditace: vystupuji na festivalech a konferencích, píšu popularizační články. Zaměřuji se na praktické využití meditace pro odstranění slabých míst v každodenním životě (napětí, úzkosti/smutek, vztahy, závislosti a spánek) a zlepšení celkového pocitu ze života. Nicméně meditaci rozumím šířeji, jako prostředku duchovního rozvoje, ne pouze jako technice všímavosti (mindfulness) sloužící k uvolnění ve stávajícím módu života. Poskytuji rady a odkazuji na prověřenou teorii ukrytou v buddhistických textech v kontextu současných poznatků vědy, což umožňuje vážnému zájemci projít rychle a bez zbytečných překážek do větší hloubky. Vybízím k diskuzi, jako prostředku k většímu porozumění běžným myšlením těžko uchopitelných témat.